Stilon rodził się 66 lat temu

15:04

10 lipca 2017

Zbigniew Bodnar

Dziennikarz gorzowskiej redakcji Radia Zachód. Tel. 95 720 47 91. (Visited 7 049 times, 1 visits today)

7 lipca 1951 nroku – to oficjalna data otwarcia Zakładów Włokien Sztucznych w Gorzowie, znanych jako Stilon.  Na uroczystość otwarcia przybył sam premier PRL Józef Cyrankiewicz, minister przemysłu chemicznego i wielu oficjeli.

Nie ma się czemu dziwić, bowiem ówczesny Stilon był największym zakładem przemysłowym na obecnej Ziemi Lubuskiej. Przez lata był niekwestionowaną potęgą gospodarczą. Oprócz podstawowej produkcji czyli jedwabiu – zwanego wówczas stylonem – w zakładzie produkowano kord do opon samochodowych, a zwykłym zjadaczom chleba kojarzony był z taśmami magnetofonowymi szpulowymi, kasetami, dyskietkami i taśmami video VHS. Ale…. po latach można to już powiedzieć, że produkcja w ówczesnych Zakładach Włókien Sztucznych,  ruszyła nie 7 lipca…a kilka miesięcy później. Zbigniewowi Bodnarowi mówili  o tym – już przed laty –  pionierzy, niektórzy z nich już dziś nieżyjący.

Obecnie tzw. mały Stilon – pozostałość dawnego i potężnego  Stilonu – zatrudnia  ponad 400 osób, ale ma majątku potentata przemysłowego, w różnego rodzaju spółkach zatrudnionych jest blisko 5 tysięcy pracowników.
(Visited 7 049 times, 1 visits today)

4 myśli na temat “Stilon rodził się 66 lat temu”

  1. Świetny zakład. Ludzie w PRL-u nie nienawidzili polskich produktów bo nienawidzili polskiego systemu autorytarnego. Ale też bo były kiepskiej jakości.

    Kaseta stilonowska czy była dobra? Wolałem nagrywać na Sony.
    Na kasetach stilonowskich pamiętam gry w ATARI nagrywałem.

  2. a bodnar swoje ……widac juz osiagnal ten wiek ze tylko albo wspomnieniowo pisze albo o solidaruchach

Dodaj komentarz