Śmieci dzielą ZCG MG-6. Magistrat liczy na szybki kompromis

13:20

14 marca 2015

Marcin Sasim

(Visited 322 times, 1 visits today)

Nadal nie ma porozumienia Gorzowa z okolicznymi gminami w sprawie cen za wywóz śmieci. Wiadomo, że stawki wzrosną. Nie wiadomo tylko o ile. Porozumienia w ramach Związku Celowego Gmin MG-6 nie ma. – Ceny były niedoszacowane. Rozmowy trwają – mówił dziś w Radiu Gorzów wiceprezydent miasta Łukasz Marcinkiewicz:

Podwyżka może wynieść od 3 do 4 złotych na osobę. – Oby była jak najmniejsza – mówi Przemysław Granat, radny klubu Ludzie dla Miasta:

Zdaniem Sebastiana Pieńkowskiego z PiS-u podwyżka wynika też z faktu, że nadal sporo osób nie płaci za odbiór śmieci:

Zdaniem Jerzego Wierchowicza, problemem jest ustawa. – Przepisy są mało czytelne – mówi radny klubu PO:

Podwyżka dotyczyć będzie i osób segregujących śmieci, i tych, które nie prowadzą selektywnej zbiórki.

(Visited 322 times, 1 visits today)

9 myśli na temat “Śmieci dzielą ZCG MG-6. Magistrat liczy na szybki kompromis”

  1. przepisy malo czytelne?????? a to nie przypadkiem kolesie PO-paprani takie ustawy przeglosowali????? co sibinska i pahl na to???? partacze tworza takie prawo ze nawet sami siebie krytykuja za buble!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. po-papraniec — wyjątkowy głupek jesteś , głupszy od tego co gadał ,że jest popatrz przystań

  3. jesli ja jestem glupek to co mozna powiedziec o tych co tworza takie prawo ze go sami nie rozumieja??????? jak nazwac np. sibinska i pahla ktorych tfu-rczosci wierchowicz nie rozumie????

  4. cała sprawa polega na tym, żeby to mieszkańcy gorzowa wzięli na swoje barki duże koszty wywozu nieczystości z podgorzowskich gmin gdzie ta zabudowa jest rozległa i koszty transportu są większe niż w samym gorzowie w przeliczeniu na osobę. Ciekawe jaki kompromis wypracują. W tym całym mg6 chodzi o to żeby razem będzie taniej – ale dla podgorzowskich gmin. Samo miasto na tym lepiej by wyszło a tak trzeba się składać a wygodę innych.

  5. Wiceprezydent miasta Łukasz Marcinkiewicz mówi o niedoszacowaniu cen za wywóz śmieci. Radny Sebastian Pieńkowski obwinia za podwyżki osoby niepłacące za odbiór śmieci. Tymczasem przed „ustawą śmieciową” mieszkaniec osiedla Stasica płacił w ramach czynszu za wywóz śmieci niesegregowanych 8,51 zł/osobę, Górczyna 7,60 zł/osobę. Teraz ten sam mieszkaniec Gorzowa, jak również mieszkańcy gospodarstw indywidualnych na terenach wiejskich płacą 14 zł/osobę za śmiecie niesegregowane lub 9 zł/osobę za odpady selekcjonowane, czyli dużo więcej niż poprzednio. Pewien procent mieszkańców zalegał z opłatami, tak wtedy jak i dziś. Mimo tego, ani spółdzielnie mieszkaniowe ani firmy trudniące się wywozem odpadów nie plajtowały, z powodu śmieci. Zdaniem Jerzego Wierchowicza, problemem jest ustawa. Właśnie. Obowiązujący system opłat za śmiecie jest skrajnie niesprawiedliwy. Uderza, jak zwykle w biednych. Ci, mniej kupują, mniej śmiecą. Zamiast produktów z kartoników, kwitnie u nich przetwórstwo domowe, w zasadzie bezodpadowe. Odzieży na nową, nie zmieniają kilka razy w sezonie. Zarząd MG-6 tworzą konkretne osoby, są nimi: prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wójt Gminy Bogdaniec Krystyna Pławska, wójt Gminy Deszczno Paweł Tymszan, wójt Gminy Kłodawa Anna Mołodciak, wójt Gminy Lubiszyn Artur Terlecki, wójt Gminy Santok Józef Ludniewski. Oby szybki kompromis polegał na zaniechaniu podwyżek oraz wypracowaniu i wdrożeniu systemu rekompensat dla tych, którzy z powodu niskich dochodów nie są w stanie płacić już wysokich stawek za odbiór śmieci.

  6. to całe mg-6 jest w ogóle diabła warte!! smieciarze robią co chcą, odbierają śmieci kiedy im się podoba i jakie chcą. nie ma nikogo kto opanowałby ten cały bajzel i pilnował tego.

  7. Pani Heleno, To co umieściło radio publiczne w tym materiale jest tylko częścią mojej wypowiedzi i niestety wychodzi na to że jest zwykłą manipulacją. Cała wypowiedź jest tutaj: http://radiogorzow.fm/audycje-radia-gorzow/polityczne-podsumowanie-tygodnia-audycje-radia-gorzow/czystosc-gorzowskich-ulic-ceny-za-smieci-drogi-i-tramwaje-posluchaj-politycznego-podsumowania-tygodnia/ . W mojej wypowiedzi zawarłem dokładnie to co Pani napisała, czyli to że nie rozumiem, dlaczego wprowadzono chory system, jak stary funkcjonował dobrze. Ja sam płaciłem w mojej wspólnocie 4,5 zł miesięcznie, dziś płacę 9 zł. Miałem porządek, zamkniętą altanę śmietnikową i 3 razy w tygodniu wywóz odpadów. Dziś mam otwartą altanę, walające się śmieci, 1 raz w tygodniu wywóz i 2 razy droższą cenę. Wypowiedź, którą zamieściło radio to sam koniec mojej wypowiedzi – wniosek, że w wyniku chorej ustawy rządu PO-PSL 20-30 % nie płaci (wcześniej 99 % płaciło w czynszu) i w tym chorym systemie znowu uczciwych obciążą i oni będą więcej płacili. A radiu dziękuję za manipulację. Panią pozdrawiam 🙂

  8. Panie Sebastianie. Każdy Czytelnik jest cenny, a Czytelnik, który nie tylko czyta, ale i rozumie co czyta jest wprost bezcenny, a takim Pan się okazał. Tu jednak nie chodzi o słowne potyczki. Sprawa opłat za śmieci dotyczy wszystkich, w tym także mniej zamożnych wieloosobowych rodzin, również mieszkających na wsiach. Dla nich, obciążenie dodatkowymi nieuzasadnionymi kosztami za śmieci będzie niemożliwe do udźwignięcia. Póki nie ma ostatecznych decyzji, jest pora na dyskusję. Do takiej dyskusji zachęcał m.in. Pan Marek Surmacz w reakcji na informację radiową z dnia 5.03.br. o szykujących się podwyżkach pisząc m.in. „Najgorsze co może spotkać gorzowian to bierne uleganie „jedynie słusznym” koncepcjom ludzi władzy, którzy nie mają do zaproponowania niczego poza zwiększaniem kosztów, w całości przerzucając odpowiedzialność finansową na mieszkańców. Można inaczej, można tego żądać, można być w tym skutecznym”. Skoro poprzedni system, teraz jest nie do przyjęcia, to niech zarząd MG-6 zaproponuje coś jeszcze innego, tańszego, doskonalszego. Serdecznie Pana pozdrawiam.

  9. „Tymczasem prezes PWiK już kilka dni temu mówił na naszej antenie, że jest zdziwiony dyskusją gorzowskich radnych na ten temat. Bogusław Andrzejczak tłumaczy, że w poprzednich latach faktycznie wodociągi składały wnioski taryfowe do Rady Miasta, ale w 2012 roku radni podjęli uchwałę, w której scedowali to uprawnienie na Związek Celowy Gmin MG6.” Woda,śmieci,podatki i co jeszcze?Czego to jeszcze radni nie rozumieją?

Dodaj komentarz