Ponad 1 mln 200 tys. uczestników sobotnich Orszaków Trzech Króli

16:28

7 stycznia 2018

Polska Agencja Prasowa

(Visited 5 366 times, 1 visits today)

W całej Polsce w Orszakach Trzech Króli uczestniczyło ponad 1 mln 200 tys. osób – powiedziała PAP rzeczniczka Orszaku Jolanta Skwarek. Według niej najwięcej osób zgromadziło się w Warszawie – ponad 80 tys.; w orszakowej czołówce znalazły się też Kraków i Wrocław.

„Mam informację, że w całej Polsce w Orszaku Trzech Króli wzięło udział ponad 1 mln 200 tys. uczestników. W samej Warszawie było ich ponad 80 tys. – powiedziała PAP.

Jak sprecyzowała, liczba ta odnosi się do osób, które przeszły ulicami miast. „Nie są w tę statystykę wliczone osoby przygotowujące poszczególne Orszaki” – wyjaśniła.

Według niej w ubiegłym roku w orszakach w całym kraju wzięło udział ok. 1 mln osób. „A zatem urośliśmy. Dotyczy to nie tylko całej Polski, ale i np. Warszawy. Rok temu warszawski orszak liczył 30 tys. uczestników. W tym roku szło w nim zatem ponad dwa razy więcej osób” – powiedziała.

Skwarek przypomniała, że w sobotę odbył się w stolicy 10. Orszak Trzech Króli; to właśnie tu w Warszawie po raz pierwszy go zorganizowano. „Przez pierwsze dwa lata organizowany był tylko w Warszawie, później dołączyło 6 miejscowości, następnie kilkanaście, kilkadziesiąt. A potem notowaliśmy już wzrost o ok. 100 miejscowości rocznie” – wyliczyła rzeczniczka.

W czołówce miast z największą liczbą uczestników tegorocznej uroczystości z okazji święta Trzech Króli znalazły się oprócz Warszawy również Kraków i Wrocław. „Ze wstępnych szacunków wynika, że w samym tylko Krakowie uczestniczyło w nim ponad 30 tys. osób” – dodała.

Orszaki Trzech Króli przeszły w sobotę ulicami ponad 660 miast w Polsce i 16 poza jej granicami. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”. Uczestników Orszaków Trzech Króli w Polsce pozdrowił papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w sobotę w Watykanie. W rozważaniach przestrzegał wierzących przed postawami egoizmu, obojętności i strachu.

W Orszaku Trzech Króli w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także, jako dzień misyjny. Od 2011 roku 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii (Niemcy). (PAP)

(Visited 5 366 times, 1 visits today)

5 myśli na temat “Ponad 1 mln 200 tys. uczestników sobotnich Orszaków Trzech Króli”

 1. Według kurskiego abonament płaci milion a Sylwestra oglądało 8 milionów.

 2. czyli 1 % -(tak mniej więcej) populacji RP –oszałamiający wynik , powala z nóg

 3. Bonifacy: „czyli 1 % – (tak mniej więcej) populacji RP”.

  Jeżeli ponad 3 to mniej więcej 1…

  Nie to, co demonstracje w obronie sądów. Myślibórz aż 1 osoba, Słupsk – to samo.
  tvp.info/35224998/samotny-protest-przeciwko-reformie-sadownictwa-w-mysliborzu
  To „mniej więcej” 150% populacji!
  W całym kraju (dane za Policją) 83 zgromadzenia z ok. 11 tys. osób.

  I tu faktycznie „broniący” sądów (pajacujący pod sądami) dają mniej więcej 1% populacji.
  Nie, nie całej Polski, bo tej to niecałe 0,3‰ (trzy dziesiąte promila).
  1% populacji w odniesieniu do tej obecnej na Orszakach Trzech Króli…

 4. Do Upss: czyli trzeba doliczać abo-rtv do prądu lub PIT-u bo biedni Polacy nawet nie są świadomi, jak bardzo potrzebują reżimowej TVP.

Dodaj komentarz