Od 1 września bezpłatne badania PET w Gorzowie

07:56

28 sierpnia 2017

Patryk Małyszko

Dziennikarz Radia Gorzów Email: malyszko_patryk@zachod.pl (Visited 8 335 times, 1 visits today)

NFZ sfinansuje badania metodą PET (pozytonowa tomografia emisyjna) naszym mieszkańcom. Urządzenie już od 2013 roku ma Centrum Diagnostyki Obrazowej StarMedica przy ul. Walczaka w Gorzowie. Dotąd jednak centrum nie miało kontraktu, wiec kto chciał wykonać badanie, musiał płacić. Teraz kontrakt będzie – poinformował o tym wojewoda lubuski. Mówi dyrektor wydziału zdrowia w LUW Bożena Chudak:


Rocznie z urządzenia PET korzystało ok. 900 Lubuszan, co oznaczało, że ok. 3 mln zł rocznie Lubuski Oddział NFZ przekazywał do jednostek ochrony zdrowia na terenie innych województw. Mówi wojewoda lubuski Władysław Dajczak:

Na początku sierpnia Lubuski Urząd Marszałkowski poinformował, że gorzowski szpital ma w planach zakup urządzenia PET. Co teraz. Urząd Marszałkowski chce wystąpić o zmianę mapy potrzeb zdrowotnych, aby na województwo przypadały 2 urządzenia PET . Jak się dowiedzieliśmy, jutro sprawą ma zająć się zarząd województwa.

 

fot.:luw

(Visited 8 335 times, 1 visits today)

7 myśli na temat “Od 1 września bezpłatne badania PET w Gorzowie”

 1. Urząd Marszałkowski chce wystąpić o zmianę mapy potrzeb zdrowotnych, aby na województwo przypadały 2 urządzenia PET i pieniądze które miały pójść na gorzowski szpital zostaną przesunięte na zakup takiego urządzenia dla Zielonej Góry …..

 2. Można podziękować wojewodzie za troskę o prywatną firmę, a nie o gorzowski szpital. Serdecznie podziękować.

  Prywatnej firmy i jej urządzenia PET jutro może już nie być ( niczym nadzwyczajnym ani wykluczonym nie jest przecież bankructwo prywatnego przedsiębiorcy, i w konsekwencji spieniężenie przez komornika aktywów przedsiębiorcy, a ze spieniężeniem aktywów urządzenie może z Gorzowa zniknąć szybciej niż nam się wydaje ).

  W przeciwieństwie do małej prywatnej firmy szpital takiej skali jak gorzowski będzie jednak istniał, nawet gdyby miał problemy ( tak jak w przeszłości to już przecież było ). Będzie istniał – bo już sama wielkość szpitala i jego newralgiczne znaczenie dla społeczeństwa czyni z gorzowskiej lecznicy na Dekerta sprawę nie tyle ekonomiczną, co polityczną. I to jest z oczywistych względów zrozumiałe. Inaczej być w środku Europy nie może.

  Szkoda, że wojewoda zamiast wspierać PET w szpitalu, który z Gorzowianami już na bank by pozostał, tak jak z nami z pewnością pozostanie sam szpital – woli wspierać PET w małej, prywatnej spółce, której jutro może już nie być, a z nią PET-u w Gorzowie.

  To nie jest działanie w dalekowzrocznie pojmowanym interesie społecznym. Raczej dostrzegam tu małostkową gierkę wojewody przeciwko gorzowskiemu szpitalowi – tak się składa – że sprawnie zarządzanemu przez ludzi z Platformy Obywatelskiej.

 3. Piotrek, aleś ty głupiutki! NFZ może finansować badanie metodą PET tylko tam, gdzie takie urządzenie jest i takie badania są robione. Jeżeli, twoim zdaniem, spółka należąca do marszałka województwa w Zielonej Górze jest tak sprawnie zarządzana przez ludzi z Platformy Obywatelskiej, to dlaczego nie ma jeszcze urządzenia PET i nie robi takich badań? Mała spółka ma urządzenie PET, a duża spółka urządzenia nie ma? Nie jest też takie pewne istnienie tej dużej spółki. Duże spółki też upadają. Jeżeli w Zielonej Górze jest dynamicznie rozwijający się wojewódzki szpital publiczny w randze kliniki, a w Gorzowie jest jedynie spółka, która może być tanio sprzedana, gdy Platforma Obywatelska dojdzie do władzy i będzie kontynuowany plan Sawickiej, to wszystko będzie możliwe. Poza tym budynek szpitala w Gorzowie jest z rakotwórczego azbestu i musi być rozebrany. Inaczej być w środku Europy nie może.

 4. BL, Urząd Marszałkowski może wystąpić o zmianę mapy potrzeb zdrowotnych, aby na województwo przypadały 2 urządzenia PET, ale mapę zatwierdza wojewoda, a ten przecież wyraźnie mówi, że w województwie mogą być finansowane badania tylko na jednym urządzeniu PET. Tak więc pieniądze które miały pójść na gorzowski szpital zostaną przesunięte na zakup takiego urządzenia dla Zielonej Góry dopiero wtedy, gdy Platforma Obywatelska wygra wybory i rząd Platformy Obywatelskiej mianuje swojego wojewodę.

 5. @ nicelus

  „Piotrek, aleś ty głupiutki! NFZ może finansować badanie metodą PET tylko tam, gdzie takie urządzenie jest i takie badania są robione.”

  Dotąd NFZ nie palił się do finansowania, a gdy pojawiła się szansa na PET w gorzowskim szpitalu, wojewoda się obudził i usiłuje to storpedować walcząc o interesy małej spółki i zapowiadając publicznie, że będzie blokował ewentualne przyszłe finansowanie przez NFZ płatności dla gorzowskiego szpitala za badania PETem.

  „Mała spółka ma urządzenie PET, a duża spółka urządzenia nie ma?”

  Nie wiem czy ta mała spółka ma cokolwiek więcej poza PETem i chęcią zysku. Szpital gorzowski PETu nie miał, ale w przeciwieństwie do „małej spółki” prowadzi działalność na wielu polach, a kierownictwo szpitala ma ostatnio na głowie min. współpracę z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym budującym bazę przy szpitalu, czy budowę radioterapii za 65 mln zł. „Mała spółka” za którą pan wojewoda się tak wstawia tak szerokiej i wszechstronnej działalności nie prowadzi.

  „Nie jest też takie pewne istnienie tej dużej spółki. Duże spółki też upadają.”

  A który polityk pod zamknięciem szpitala w Gorzowie się podpisze ?

  Szpital w Gorzowie poprzez znaczenie jakie ma dla bezpieczeństwa zdrowotnego setek tysięcy ludzi ma znaczenie polityczne – jeżeli nie dotknie nas kataklizm w postaci wyniszczającej wojny, jego istnienie jest niezagrożone.

  Bronisz coś czego bronić się nie da: małostkowe kopanie dołków pod gorzowską lecznicą zasługuje na jednoznaczne potępienie, a nie – jak to usiłujesz czynić – na rozmywanie tematu, tylko dlatego, że ryjącym pod gorzowskim szpitalem jest ktoś z PiS.

 6. Bardzo dobra wiadomość dla pacjentów. Jest PET na NFZ to raz a dwa, skoro szpital nie musi tylu milionów wydawać na PET to może jest nadzieja na zakup autentycznie potrzebnego sprzętu medycznego w szpitalu, wymiana zużytego i przestarzałego, jakieś remonty… To bardzo duże możliwości móc skorzystać z tak zaoszczędzonych środków publicznych!

 7. @ Mewa

  A obłożnie chorych będzie się wozić poza szpital na badania, które pacjent w XXI wieku powinien mieć kompleksowo wykonane na miejscu – w szpitalu.

  Rzeczywiście bardzo „dobra wiadomość”.

  „Dobra zmiana”, „dobra wiadomość” – orwellowskie odwracanie znaczeń.

Dodaj komentarz