„Nie” dla onkologii w Gorzowie

12:25

28 grudnia 2011

Magdalena Sierocka

Dziennikarz Radia Gorzów. E-mail: m.sierocka@radiogorzow.fm. (Visited 87 times, 1 visits today)

Zarząd województwa negatywnie zaopiniował pomysł przekazania miastu byłego szpitala przy ul. Warszawskiej. W kompleksie miasto chciało powołać do życia Gorzowskie Centrum Onkologii.– Władze województwa oparły się na negatywnych opiniach departamentu nieruchomości i ochrony zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim – mówi rzecznik marszałka Mirosława Dulat.

[audio:http://archiwum.zachod.pl/wp-content/uploads/2011/12/28-nie-dla-onkologii-1.mp3|titles=Mirosława Dulat]

Urzędnicy argumentują, że nieruchomość jest zdewastowana i zbyt duże byłyby koszty ponownego zaadaptowania jej na cele lecznicze. Ponadto zyski ze sprzedaży działek wpisano już w przyszłoroczne finanse województwa. Na negatywną opinię wpłynął także brak biznesplanu i to, że w piśmie prezydenta nie został wskazany partner biznesowy, który miałby współtworzyć nową placówkę.

Do marszałka wpłynęła również negatywna ocena wystawiona przez wojewódzkiego konsultanta ds. onkologii klinicznej. Dr Andrzej Rozmiarek kieruje Lubuskim Ośrodkiem Onkologii w szpitalu w Zielonej Górze i jego zdaniem, oddział ten zaspokaja potrzeby mieszkańców całego województwa w dziedzinie radioterapii.

[audio:http://archiwum.zachod.pl/wp-content/uploads/2011/12/28-nie-dla-onkologii-2.mp3|titles=dr Andrzej Rozmiarek]

Mieszkańcy północy regionu wybierają jednak często Poznań i Szczecin. Szacuje się, że rynek usług w radioterapii, z których korzystają Lubuszanie poza województwem, wart jest kilkanaście milionów złotych. Zdaniem dr Andrzeja Rozmiarka, należy zachęcać mieszkańców do wybierania Zielonej Góry.

[audio:http://archiwum.zachod.pl/wp-content/uploads/2011/12/28-nie-dla-onkologii-3.mp3|titles=dr Andrzej Rozmiarek]

Dyrektor gorzowskiego szpitala jest zaskoczony opinią wystawioną przez konsultanta. – Nie chodzi tylko o radioterapię – podkreśla Andrzej Szmit.

[audio:http://archiwum.zachod.pl/wp-content/uploads/2011/12/28-nie-dla-onkologii-4.mp3|titles=dr Andrzej Szmit]

Dyrektor Andrzej Szmit ma nadzieję, że miasto nie odpuści i podejmie kolejną próbę negocjacji w tej sprawie.

Poszpitalne budynki przy Warszawskiej mają po raz kolejny trafić na sprzedaż. Ich cena w przetargu będzie o 30 procent niższa niż ostatnio, wyniesie więc około 13 mln złotych.

(Visited 87 times, 1 visits today)

27 myśli na temat “„Nie” dla onkologii w Gorzowie”

 1. Z każdym przetargiem coraz taniej, a kupujących brak. W końcu ktoś kupi to za 1-2 mln, zrówna z ziemią i postawi bloki.

 2. Gorzowianie ! Dlaczego nie chcecie kochać Zielonej Góry ? Ona jest dla was jak młoda, powabna żona i matka, która chce się wami zopiekować, zarządzić i wskazać drogę.na najzieleńszą górę pastwisk. Tak…… na tą jedyną porzadaną, najsłuszniejszą, zniewalajacą dobrocią dla wszystkich „lubuszan”. Bądżcie maluczcy i nie uciekajcie przede mną….. To Ja Wasza Zielona Góra.

 3. Zróbcie coś z parkingiem przy ulicy Dekerta. To co się tam dzieje to jakaś parodia błoto, dziury. Parking płatny jest w jeszcze gorszej kondycji tragiczny wyjazd dziury błoto i jeszcze trzeba płacić kosmiczne pieniądze za postój.

 4. I wszystko jasne – Zielona Góra zapewnia nam wszystko, dziękujmy dobrodziejom za super szpital, super lotnisko, super uniwersytet, super marszałka – tam wszystko jest super, takie magiczne miejsce

 5. Województwo zielonogórskie bardzo dba o Gorzów i mieszkanców północy.

 6. Taki czas, że życzenia się spełniają, więc bezmózgiemu konsultantowi wojewódzkiemu życzę… raka!

 7. Droga Redakcjo
  Czy już wreszcie jawnie można mówić :
  Polityka Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze wobec miasta Gorzowa jest istotnym problemem dla rozwoju tego mista ?

 8. No i wyszło szydło z worka. Okazuje się, że nasi przyjaciele z południa ani myślą o jakimkolwiek finansowaniu nie wspominając inwestowaniu w rozwój regionu północnego. Przecież na północy są tak pazerni na stanowiska i instytucję, że biedna Z.G. jest zawsze pokrzywdzona. Życie uczy, że z chamstwem trzeba walczyć bezwzględnością i twardą ręką. Mam nadzieję, że teraz rajcy sejmikowi i posłowie z północy wezmą się do roboty. Okazuje się, że budynki na ul. Warszawskiej nie są w najlepszym stanie na jakąkolwiek inwestycję. Gorzów i region północny województwa jest karygodnie wykorzystywany przez południe. Zastanawiam się czy chcę być w takim województwie.
  P.S. W Z.G. kosztem wielu milionów próbuje się otworzyć wydział lekarski, inwestuje w pseudo port lotniczy kilkadziesiąt milionów, wydaje na marną promocję województwa kilkadziesiąt milionów złotych. A na ochronę zdrowia pieniędzy nie ma. Gdzie tu logika. Co się musi wydarzyć, żeby na „śląsku” zrozumieli, że równomierny rozwój województwa jest gwarancją jego istnienia.
  Pozdrawiam

 9. Na ten szpital miasto powinno znaleść pieniądze i go odkupić od dziadowskiego właściciela, a po wypowiedzi samego ordynatora widać, że brakuje im chorych ,gdyż poziom leczenia jest daleko w polu.

 10. Na cele kultu religijnego należy się 99% zniżka [miasto Gdańsk-swemu biskupowi kilka miesięcy temu].
  Na wszelkie inne działania na rzecz społeczeństwa [szkolnictwo, służba zdrowia, obiekty kultury czy nawet siedziby samorządowe] w państwie, gdzie jest wpisany konstytucyjny rozdział kościoła od państwa, ulgi nie ma.

 11. Onkologię mogą tworzyć w Pile,Kaliszu ale w mieście wojewódzkim Gorzowie według zielonogórskich urzędników nie potrzeba.Takie jest to województwo lubuskie(czytaj zielonogórskie)
  LUBUSKIE DO LIKWIDACJI

 12. dlaczego nie jestem zdziwiony???Kiedy radni i prezydent w koncu wpadną na to że zielona nas dyskryminuje i bardzo pragnie abyśmy byli miasteczkiem powiatowym,z jednym szpitalem powiatowym i nic więcej???
  Po co zielona miałaby robić sobie konkurencję???

 13. Czy po tym upokorzeniu gorzowska PO otwarcie się wypowie, ze polityka zielonogórskiego Urzędu Marszałkowskiego jest szkodliwa i że istnienie tego województwa jest dla Gorzowa totalną porażką.

 14. Proponuję również zlikwidować Stal Gorzów – przecież mamy już w województwie falubaz…

 15. Człowieku, co mają wspólnego nieudolni włodarze miasta z decyzjami radnych Gdańska? Zejdź wreszcie z Kościoła bo na wymioty mnie bierze jak czytam Twoje chore opinie. Jak nie masz nic do powiedzenia to siedź cicho.

 16. A kiedy wreszcie któryś z ówczesnych polityków godzących się na to pokraczne województwo przyzna, że źle zabezpieczył interesy Gorzowa przed zielonogórską pazernością. Dlaczego nie mamy, choć własnego okręgu wyborczego i wydziałów urzędu marszałkowskiego. Pytam się Kochanowskiego, Woźniaka, Płonkę Dlaczego byli takimi i nieprzewidującymi dzisiejszej marginalizacji Gorzowa beznadziejnym politykami .

 17. jak 120.000 miasto może nie mieć onkologii???!! to jakaś kpina z mieszkańców północy regionu?

 18. No przecież to masakra co południe robi z północą!
  Dr. Rozmiarek z pewnością wystawił obiektywną opinię, dramat!
  Czy nas naprawdę nie stać, aby ktoś z poza województwa sprawdził i opiniował
  takie , bardzo ważne dla nas sprawy?!

 19. Czy zawsze ktoś musi być winny oprócz nas samych? Przecież to my wybieraliśmy naszych przedstawicieli, którzy nie ukrywali swojego programu, a który teraz konsekwentnie realizują. Nie mamy żadnej wizji funkcjonowania i rozwoju województwa lubuskiego z miastem Gorzowem. Najchętniej byśmy władze przekazali komuś innemu, najlepiej z Poznania lub Szczecina. Skąd jest to znane???
  Mimo, że nie jestem zwolennikiem Zielonej Góry, to jestem pełen podziwu dla ich wizji i konsekwencji w realizacji zamierzonych celów.
  Do Siego Roku!

 20. Ani jednego kometarza o tym kto ma zapłacic za przystosowanie i pozniejsze działanie w/w oddziału?bo chyba nie my podatnicy , my juz jestesmy opodatkowani na maxa! a może podnieś ceny paliw w Gorzowie o 2 zł i te pieniadze przeznaczyć na onkologię?ale 2 zł nie starczy to mozna podnieść i 10 zł na litrze.
  a i tak kto ma kase pojdzie do Medi raj Bachalskiego, pozostałym ostatnie namaszczenie chyba jeszcze za darmo?

 21. wydawanie opini przez kogoś osobiście zainteresowanego całą sprawą jest po prostu kpiną. ludzie od nas nie jeżdzą do szczecina czy poznania ze wględu na odległość tylko na poziom usług. widać tego brakuje u naszych sąsiadów.

 22. Gierczak odszedł to i centrum onkologii w Gorzowie upadło. Marszałek Polak nie zgodzi sie na onkologię w Gorzowie, teraz bez Gierczaka zrobi co chce.

Dodaj komentarz