Młodzi kierowcy MZK narzekają na zarobki i wyjeżdżają do Berlina. MZK myśli o pracownikach ze Wschodu

08:00

27 czerwca 2017

Redakcja Radia Gorzów

(Visited 24 686 times, 1 visits today)

Zaledwie 2 tysiące „na rękę” zarabia młody kierowca w gorzowskim MZK. Z powodu niskich zarobków coraz więcej kierowców zwalnia się z miejskiej spółki i wyjeżdża do Berlina. Praca ta sama, a zarobki dużo wyższe.  Mimo to prezes MZK  o podwyżkach dla swojej załogi nie chce słyszeć – tak w skrócie brzmi mail, którego dostaliśmy od jednego z kierowców Miejskiego Zakładu Komunikacji. Kierowcy są zdesperowani i w środę pojawią się na sesji Rady Miasta. Będą przekonywać prezydenta i radnych, że należą się im podwyżki adekwatne do wykonywanej przez nich pracy. -Prezes Maksymiak nawet nie chce o tym słyszeć. Twierdzi że nie widzi problemu, bo może sobie „sprowadzić” i przeszkolić pracowników ze Wschodu, dla których takie zarobki nie będą problemem – pisze jeden z kierowców. (Prezes MZK Roman Maksymiak po opublikowaniu naszego artykułu zadzwonił z informacją i prośbą o dodanie komentarza, że nie widział wcześniej treści listu, który cytujemy, i absolutnie się z tym sformułowaniem nie zgadza, twierdząc, że problem jest dla niego istotny i nigdy nie wypowiedział takich słów – dop. red.)

Kierowca dodaje też, że  podawane przez prezesa spółki średnie zarobki oscylujące wokół kwoty 2900 zł „na rękę”, obejmują zarobki całej firmy.

Co na to szefostwo spółki? Prezes MZK rozwiewa wszelkie nadzieje: w tym roku kolejnych podwyżek już nie będzie, bo  musiałoby się to wiązać z podniesieniem stawek za przejazdy komunikacją miejską. Roman Maksymiak zdradził również jak kształtują się średnie wypłaty początkujących kierowców i motorniczych w ostatnim czasie:

Prezes MZK potwierdza, że w ostatnim czasie pojawiło się na jego biurku kilka wypowiedzeń, jak również to, że zarząd spółki rozważa sprowadzenie pracowników zza wschodniej granicy:

Kierowcy MZK zapowiadają wizytę na środowej sesji Rady Miasta i przedstawienie tematu prezydentowi oraz radnym.

(Visited 24 686 times, 1 visits today)

48 myśli na temat “Młodzi kierowcy MZK narzekają na zarobki i wyjeżdżają do Berlina. MZK myśli o pracownikach ze Wschodu”

 1. Powinni juz dawac wszedzie dawac podwyzki i trzymac ludzi ale poco jak mozna przyjmowac ukraincuw lub innych. Jeszcze troche i wogule w gw beda robic tylko sami ukraincy bo polacy sa zadrodzy.

 2. Bo prezes mzk jest do zwolnienia. Ile mozna razy aurobusy mowe g..niane kupowac? Czemu tak zle rozpisali zamowienie na tramwaje itd.
  Podwyzka kierowcom sie nalezy.
  2K dostaje robol bez kwalifikacji zawodowej.

 3. było nie kupować tyle razy autobusów nowych. Pracownikom też się coś należy

 4. Ukrainiec nie przyjedzie do pracy za 2000zł na rękę – on woli kupić prawko na ciężarówkę i zarabiać 5-6 tysięcy zł

 5. Panie Prezesie, ile juz tych ukraincow do nas jedzie? 10, 20? Na polskich kierowcach nikomu juz nie zalezy!

 6. A i stawka początkowa to jest 12zl a nie 12,50 z tego co mi wiadomo….

 7. A może pan prezes sam by się wyeksportował na Ukrainę???

 8. Teraz jest rynek pracownika,wszędzie brakuje rąk do pracy , ale jak ktoś myślał ,że pensje w końcu ruszą do góry ,a była na to szansa to niech zapomni. Pracodawcy już zacierają ręce bo przyjdzie niejeden ze Wschodu za czapkę śliwek i nie będzie narzekał. Jak mamy mieć w tym kraju lepiej ? Sami siebie nie szanujemy . Banda cwaniaków i prywaciarzy.

 9. Jak kierowcy mają nie uciekać jak juz w biedronce ludzie wiecej dostają , a odpowiedzialność maja zdecydowanie mniejsza niz kierowca

 10. Ciekawe ile prezes zarabia na oszczednosciach paliwa przez kierowcow.

 11. Czas na zmianę prezesa ! Obecny już się chyba zasiedział…

 12. Dla kierowców zarabiających 2000 na rękę, podwyżek nie ma,ale samemu się kasuje za pierdzenie w stołek ponad 134 tysiące rocznie. Na jego miejscu, nie jeden kierowca mógłby siedzieć i firma byłaby, w tym samym miejscu.

 13. Tak, jest teraz w Polszy, jak ci się nie podoba to Ukrainiec wskoczy na twoje miejsce. A pozowlił na to PIS

 14. Mój mąż też kiedyś pracował w MZK,ale przynosił takie ochłapy,że pogoniłam go na ciężarówki. Nie dziwię się chłopakom,że uciekają. U mnie w pracy ,mój najlepszy kolega Tomek,też porzucił pracę,a miał 2300pln na rękę stałej pensji,teraz pracuje w Niemczech w magazynie Ikei i chwali sobie tę pracę. Pozdrawiam go gorąco.

 15. ot rozwiązanie , przyjadą ze wschodniej granicy ……..,ale tu nie tędy droga bo jak nasze miasto ma przyciągać młodych ??? jeśli zaczną wyjeżdżać to z czasem i rodziny swoje pościągają a tu pozostanie wymarłe miasto sami emeryci .Ludziom trzeba podnieść pensję ,zawsze będą jakieś konsekwencje takich podwyżek od tego są ekonomiści aby pogodzić te kwestie . Bardzo żle to brzmi w ustach prezesa przyjdą inni ,,ze wschodu” a co pan myśli że oni nie chcą zarobić ???? a tak poza tym to bardzo niskie płace w tym MZK

 16. Może „inni ze wschodu” Romek, przyjadą i zajmą twój fotelik, za pięćdziesiąt procent twojego wynagrodzenia? Nie ma ludzi niezastąpionych.

 17. 1. PRACA DLA GORZOWIAN !!!!

  2. GORZOWIANIE PŁACĄ ZA BILETY

  3. MZK DOSTAJE REKOMPENSATĘ Z MIASTA W RAMACH ŚWIADCZENIA USŁUG PUBLICZNYCH

  4. MIEJSKA SPÓŁKA BĘDZIE PŁACIĆ PRACOWNIKOM ZE WSCHODU ???????

  5. KTO KORZYSTA Z USŁUG MZK , MIESZKAŃCY MIASTA GORZOWA ????CZY JUŻ JESTEŚMY CZĘŚCIĄ UKRAINY.

  6. ROZWALILI INNEKO, I KADRĘ , W OGÓLE ZWOLNIJCIE WSZYSTKICH I ZATRUDNIJCIE SAMYCH Z ZEWNĄTRZ , LUB ZE WSCHODU .

  7. BRAWO PREZYDENCIE- TWOI WYBORCY SĄ NA UKRAINIE I INNYCH MIASTACH W POLSCE BO NA PEWNO NIE W GORZOWIE.

 18. nie wszystkich da się zastąpić ukraincami. Może jakiś ukrainiec przyjdzie za maksymiaka do pracy? będzie duuuuuuużo tańszym „derektorem”

 19. Przy takiej odpowiedzialności, odpowiedzialności prawnej za ew stłuczkę, mandat, awantury agresywnymi pasażerami… Byle awanturnikowi coś się nie spodoba, bo traktuje autobus jak prywatny transport za 3,20 (mniej niż piwo) a oczekuje szacunku, spełniania życzeń i byle obraza lecą do gazet obsmarować kierowcę bo nie dogodzisz. Za 2 tyś taka odpowiedzialność… pfffff. Wcale się nie dziwię, że nie chcą za takie pieniądze spełniać wymagań. I jeszcze te oczekiwania, że kierowca ma usłużny być w każdej sytuacji… Dobrze robią, że się zaczynają cenić. Od 1989 roku tylko elity się dorabiały a społeczeństwo tyrało za grosze i ten stres przed utratą pracy. Niech zaczną w tym kraju doceniać pracowników bo te wszystkie izby, kongresy i ludzie co tam zasiadają to od 98 roku biedy nie klepali…

 20. „A niech sobie z Polski wyjeżdżają… – Polaków zastąpi się tanimi Ukraińcami” – taką nonszalancję rozumiem jeszcze w ustach prywatnych przedsiębiorców, dla których jedynym kryterium działalności jest zysk: skoro rząd PiS stwarza warunki do masowego napływu Ukraińców z niskimi oczekiwaniami płacowymi – to czemu z tego nie korzystać ?

  Ale w ustach dyrektora spółki miejskiej, a więc spółki, której przyświeca obok realizacji celu ekonomicznego również dbałość o interes publiczny – taka wypowiedź jest skandaliczna.

 21. @Piotrek masz rację Maksymiak za bardzo obrósł w piórka czas na zmiany.

 22. I jeszcze będą pompować w tego trupa setki milionów publicznych pieniędzy. Nawet pasażerowie się poprzesiadali do własnych samochodów – taka komunikacja miejska, że albo 5 przesiadek z lataniem od przystanku do przystanku i 40 minut w jedną stronę albo samochodem w 10 od drzwi do drzwi. Nie dziwie się, że w GW jest tak wysoka liczba samochodów/mieszkańca skoro sieć mzk jest beznadziejna i do tego jeszcze to. Same miliony tam idą i nic z tego nie ma. Tramwaje też będą jeździć po staremu więc żadne udogodnienie, poza tym, że emeryci będą mieli luksus do wożenia kartofli z rynku.

 23. a jak wysłałem z kartką MBB do Wójcickiego żeby zwolnił pewne osoby zarządzające miastem to ją pogonił mówi że on sobie sam będzie dobierał współpracowników

  no to niech cie pociągną teraz Jacku ze sobą na dno w najbliszych wyborach
  bo zarówno Słowianka, Osir, PUP, MZK i PWSZ (AJP) oraz dyrektorzy szkół dały du..y. Nie działają w interesie mieszkańców miasta.

 24. „Twierdzi że nie widzi problemu, bo może sobie „sprowadzić” i przeszkolić pracowników ze Wschodu”
  Myślę, że takie słowa są „lekko nie na miejscu”.. Powstrzymam się od komentarza.

 25. Jak się przechodzi przy mzk od strony ścieżki rowerowej widać baraki z kruszącym się eternitem. Tam czas się zatrzymał w minionej epoce chyba.

 26. Tak jest bo nadal panuje mentalność z poprzedniego ustroju,gdzie właśnie pracowników z najniższego szczebla traktowało się jak g*wno.
  Wielki pan prezes zadowolony bo płacąc tak mało stara się by koszty były jak najniższe i dzięki temu nadal jest wybierany bo i miastu na rękę że nie rosną wydatki.

 27. Pracuje w firmie w której Ukraińcy zaczynają się buntować i za 1400 już nie chcą pracować i tak samo będzie w mzk.Żebyście się nie obudzili kiedyś pieknego poranka jak kilkunastu Ukraińców(jeżeli podejmnie pracę) raptem ją rzuci i na trasy nie wyjedzie kilkanaście liniowych autobusów… i co wtedy zrobi dyrektor?

 28. Komunikacja miejska w Gorzowie: funkcjonuje ona jeszcze tylko dlatego że stado Ukraińców dojeżdża komunikacją miejską do pracy(za darmo!!!) robią jakieś kontrole z strażą graniczną i zachęcają ich do kupowania biletów i to bardzo grzecznie o to proszą… a oni mają to gdzieś i na drugi dzień znów bez biletów…

 29. Panie Maksymiak,pora by spakował pan swoje zabawki i odszedł z mzk bo nie potrafi pan kierować spółką.Co roku dzięki pańskiemu zarządzaniu widać odpływ pasażerów i nie zanosi się by było lepiej.Nawet kierowcy chcą odchodzić bo tak pan ich docenia.Ale co tam, pan ma rozwiązanie-przyjmie się pracowników ze wschodu, brawo.

 30. Śmierdzi na odległość od zajezdni plamami wszędzie rozlanego oleju. Smród i syf, muchy, rdzewiejące tramwaje pod chmurką rozlatują się chyba bo spróchniały. Wśród tego pracują ludzie a rano wychodzą z pracy jak górnicy z kopalni. Za płotem setki buteleczek pod małpek. Dyrektor nawet nie postawi im śmietnika i wrzucają do latarni. Niech obejdzie zakład w koło i zobaczy te libacje pod płotem. Morale w tym zakładzie z daleka wyglądają jak w kołchozie na wchodzie.

 31. Następny mądry prezesunio, któremu już się w dupie poprzewracało.
  Na takiej polityce ty ty koleś daleko nie zajedziesz.

 32. HAHAHHA!!!Chyba Pan Prezes nie wie co to znaczy zatrudniać Ukrainca zobaczymy jak długo z nimi wytrzyma wiem sam po sobie NIEROBY! Powodzwnia życzę Panie Prezesie obyscie nie popłyneli i jeszcze nie skomlali o to by Polacy wrócili

 33. Pakujcie sie i wyjezdzajcie, koledzy zza wschodniej granicy tez nie beda za takie stawki pracowac

 34. Coraz większy brak szacunku do kierowców autobusów komunikacji miejskiej. Ktoś już napisał a ja powtórzę, zapraszam na dniówkę ( hmm.. wyjazdy po 3 nad ranem to dniowka ) niech się każdy przekona jak wygląda praca kierowcy autobusu. Pracujemy wśród setki, tysięcy ludzi. Czasem jest spokojnie, a czasem wrecz masz ochotę wyjść i tym wszystkim piepsznąć. Ludzie są różni i na tym polega fenomen idywidualnosci, lecz niektórzy przechodzą samego już siebie a Ty masz być grzeczny i spokojny. To praca dla kierowców którzy to lubią, kochają swój zawód i służą społeczeństwu. Nie każdy to wytrzymuje i przechodzi na turystykę lub do transportu. Wbrew pozorom to nie jest łatwy kawałek chleba. Mój syn poszedł w moje ślady, ale pracę w PKMie mu odradzilem. Młody jest i po co ma sobie psuć psychikę. Może kiedyś…. Ale napewno nie za te pieniądze. Obecne pracuje, jeździ w Biedronce i zarabia więcej niż ojciec, czyli ja 😉 i nie powiem że jest mi z tym dobrze, ale dumny jestem. Może nadejdą czasy że i my godnie zarobimy, ale podejrzewam że dopiero wtedy, gdy ludzi z rana do pracy nie będzie miał kto wozić. Z pozdrowieniami dla wszystkich wystających, przed tymi co dopiero będą się budzić do pracy.

 35. skandaliczne, bezczelne słowa. kolejny z pazernych i zaślepionych kasą polskich pseudobiznesmenów. ściągnijcie jeszcze więcej ukraińców, za parę lat nie będzie czego zbierać po tym kraju a wy obudzicie się z siekierą w plecach. a to wszystko za przyzwoleniem rządu. w następnych wyborach czas pogonić pisiurstwo.

 36. mam nadzieje ze coraz wiecej mlodych polakow bedzie wyjezdzalo na zachod, niech sobie prezesiki i przedsiebiorcy sami pracuja za takie ochlapy. a;bo niech zatrudniaja wlasne rodziny.

 37. Moze prezesa z Ukrainy tez sprowadzcie -bedzie taniej haha ,w Szczecinie ostatnio tez byla podoba akcja i ludzie dostali podwyzki fakt ze na raty w czasie ale dostali jak prezes tego nie rozumie to jego dni na tym stanowisku sa pewnie juz policzone przynajmniej wg opinii spolecznej wejdzie na zditm.szczecin.pl porownajcie strone ze strona gorzowska a potem wyslijcie to prezesowi :),zreszta za 1.5 roku wybory samorzadowe to i tak ktos go pewnie odwola dla dobra relacji wyborczych …

 38. razem z tymi kierowcami niech sciagną też ukraińskiego prezesa :]

 39. Już widzę jak to będzie same kolizje uszkodzone autobusy itp. Są takie przypadki kierowców którzy nie mieli doświadczenia w kierowaniu ciężarówkami bądź autobusami na ukrainie prawojazdy są kupowane dosłownie i taki nie doświadczony kierowca ma nas obywateli narażać na zdrowie bądź życie? Kpina żenada podejscie do spraw w naszym miescie jest czysto ekonomiczne ale nikt nie patrzy na jakość i bezpieczeństwo!!!!! Przyklad przetargów na nasze ulice ekonomika nie idzie w parze z jakoscią i terminowością . Poprostu Żal.pl

 40. ludzie, wy tam w tym sld-owskim grajdołku wyleczcie się najpierw z po-lszewi ich parasola w po-staci tvn24łże i gównianej wybiórczej . albo sami tak połynęliście w lemingozę albo ci kolaboranci anty-polscy robią to za was. trzymają was za gębę i w waszym imieniu na forach narzekają na PiS, niby winowajcę tego co jakiś po-lszewik robi w mieście Gorzów Wlk. Przecież to miasto jak i Szczecin od lat jest w łapach po-lszewi ( zmiana horagiewki sld/po ) .

 41. Jestem kierowca Autobusu miejskiego w Niemczech (w Konstanz), moje zarobki to ok.2300 do 25000 Euro Netto, jestem w szoku ze w Polsce kierowcy zarabiaja niecale 500 Euro miesiecznie!? Polska od tylu lat jest w Uni Europejskiej a wyplaty dalej jak w Bangladeszu!! Niech pan prezes sam usiadzie za kierownica i zacznie jezdzic na lini… ps.Pozdrawiam rodakow i Zapraszam do Niemiec!!

Dodaj komentarz