Masowe groby przy ul. Walczaka. Znaleziono szczątki 480 żołnierzy niemieckich

06:18

20 września 2017

Marcin Sasim

(Visited 10 700 times, 1 visits today)

Szczątki prawie pół tysiąca osób odkryli archeolodzy z poznańskiego stowarzyszenia Pomost w trakcie prac ekshumacyjnych w okolicach szpitala przy ul. Walczaka w Gorzowie. Łącznie odkopano 16 masowych grobów, ulokowanych w dwóch rzędach. Jak informuje stowarzyszenie, to żołnierze niemieccy. Przy szczątka znaleziono nieśmiertelniki.

Prace prowadzono od 21 sierpnia do 11 września w pobliżu Zespołu Szpitalnego przy ul. Walczaka, tuż przy budowie bloków mieszkalnych.

Zdaniem archeologów, to jeńcy niemieccy, którzy trafiali do obozu NKWD, funkcjonującego w latach 1945-47. – W ośrodku panowała wielka śmiertelność wśród osadzonych. Powodem zgonów była m.in. epidemia tyfusu. Chorych przewożono do szpitala przy ul. Walczaka, gdzie najczęściej umierali. Ich ciała chowano na zapleczu szpitala w wielowarstwowych grobach masowych – podaje stowarzyszenie Pomost. Mówi Maksymilian Frąckowiak z pracowni „Pomost”

Pierwsze ludzkie szczątki znaleziono tam w listopadzie 2015 roku podczas rozpoczynającej się budowy jednego z bloków mieszkalnych.

niesmiertelniki

Fot. Facebook: POMOST

(Visited 10 700 times, 1 visits today)

8 myśli na temat “Masowe groby przy ul. Walczaka. Znaleziono szczątki 480 żołnierzy niemieckich”

 1. niekupił bym takiego mieszkania potem,,,wogle w parku kopernika najpierw przy drodze 500 ciał potem jak budynek budowali i teraz,i mieszkaj na mogiłach tysiąca ciał

 2. @diabeł na wojnie się zabija, morduje, kaleczy, jak ty nie zabijesz to ciebie zabiją, kto lepszy diabeł zabity czy żywy, martwy bohater czy zabity, a minister wojny na czas pokoju gdzie podąża, a nienawiść pisia gdzie nas prowadzi?

 3. do po piskać: „nienawiść pisia” powiadasz…a ta nienawiść, która szarpie minister edukacji narodowej za szalik, albo ta, która blokuje człowiekowi mozliwość odwiedzin grobu brata albo ta, która swego czasu życzyła Prezydentowi RP jak najgorzej – to jaka to nienawiść?

 4. @Artur Emil Pastrana
  Taka sama sytuacja jest na osiedlu Słonecznym i nie wiadomo gdzie jeszcze…

 5. 480 hitlerowców zabiły wojska ruskie
  i nie należy się nazwa ulicy Walczaka
  trzeba zmienić na Kaczaka

Dodaj komentarz