Gorzowianie nowej segregacji odpadów uczą się powoli i stopniowo

15:20

1 lutego 2018

Filip Praski

Dziennikarz Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: f.praski@radiogorzow.pl (Visited 6 478 times, 1 visits today)

Przedstawiciele Związku Celowego Gmin MG-6 oraz firmy odbierające odpady podsumowały wprowadzenie nowego systemu odbioru śmieci na terenie Gorzowa.

Od 8 stycznia w rejonach obsługiwanych przez firmę Eneris Surowce dzięki zbiórce selektywnej udało się odzyskać ponad 15 ton papieru, 8,5 tony plastiku i ponad 12,5 tony szkła. Jeśli chodzi o cały Gorzów, możemy szacunkowo mówić o liczbie 60 ton odzyskanych surowców.  – To dobry wynik jak na początek, ale wciąż musimy pracować nad czystością – ocenia Tomasz Bielański:

Na początku były z tym problemy, ale w Gorzowie rozstawiono już wszystkie pojemniki z nowym oznakowaniem – łącznie 14 tysięcy sztuk.  Ponadto wydano ponad 13 tysięcy pakietów worków dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej. Ustawiono też 154 tzw. „dzwony” na zbiórkę selektywną. W przyszłości może pojawić się ich na osiedlach więcej, bo – jak mówi dyrektor biura MG-6 Katarzyna Szczepańska – mieszkańcom podoba się takie rozwiązanie:   

Przypomnijmy, obowiązek segregacji odpadów na pięć frakcji obowiązuje w Gorzowie od 7 stycznia. Niebieski kolor przeznaczony jest na papier, zielony na szkło, żółty na tworzywa sztuczne, brązowy na odpady biodegradowalne i czarny na pozostałe.

(Visited 6 478 times, 1 visits today)

14 myśli na temat “Gorzowianie nowej segregacji odpadów uczą się powoli i stopniowo”

 1. Segregacja np plastiku u mnie w domku ma sens i wcale mi do tego nie potrzebny specjalny kolorowy pojemnik jak co niektórzy wymyślają problemy. Przecież wiem gdzie co wyrzucam. Ci co wydziwiają problemy z kolorami wcale nie mają chęci sortowania tylko szukają wymówek. Dobrze, że jest osobny worek na ten plastik ale uważam osobiście, że wymyślanie problemów z kolorowymi pojemnikami to marnotrawienie pieniędzy a tak naprawdę brakuje w blokach chęci i dyscypliny i brak gospodarza domu, który coś może.

 2. Kto chciał segregować, ten segregował, najgorzej, że ci którzy nie rozumieją psują pracę tych świadomych wrzucając gdzie popadnie a później najgłośniej krzyczą, że źle. Często nawet nie płacą za odbiór cwaniaki.

 3. Do dziś nie mam pod blokiem pojemników na 5 frakcji.Są na 3 frakcje.Nie ma pojemnika na niesegregowane.Więc jak segregować?Gdzie to wrzucać?Ludzie segregują,schodzą do pojemnika i co?I wrzucają wszystko do jednego bo NIE MA POJEMNIKÓW.Póżniej przyjeżdza wywożnik patrzy a tu nie ma segregacji…i bach do jednej śmieciary.Ludzie to widza i mówią w dupie mamy segregację….i koło się zamyka…MG6 jest nieprzygotowane….nadal.

 4. Ale ten odzysk to chyba zgarnął Eneris bo na Chrosciku jakby pustka na sortowani. To gdzie tony poszły? Bo nie na Chrócik. Ale to jest biznes

 5. Nie mam czasu na dzwonienie tam.Poza tym za coś przecież płacę więc powinni się postarać. Ponadto wstawiałem zdjęcia z opisem na FB Enerisa.Po pierwszym zdjęciu ze pojemniki nie zminione/nie oklejone reakcja była natychmiast.Okleili na drugi dzień ale tylko 3 frakcje.

 6. Mieszkańcy uczą się? śmiech na sali. Płacę za segregację śmieci w bloku. Plastik i papier do żółtego, opakowania szklane do niebieskiego a bio-dergadowalne…? I tu zaskoczenie bo ze zwykłego lenistwa i czystości dopłacam do tego interesu montując młynek koloidalny w zlewie (zużywa prąd i wodę) aby nie latać z ósmego piętra z byle obierką do kontenera jak plan zakłada. A tu po zmianie muszę po raz kolejny się douczyć ? Jak ? Te za przeproszeniem nygusy nawet nie raczyły mnie poinformować jak mam segregować a za to płacę. Jakiś plakacik na klatce 8 pięter niżej sprawę załatwia? Otóż nie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Płacę za odbiór odpadów w sposób można by powiedzieć osobisty i takiej informacji oczekuję od kontrahenta. A nie informacja ogólna gdzieś na tablicy informacyjnej na klatce pomiędzy „kupię mieszkanie w tej okolicy” i „pożyczka 2000 pln”. Płacę więc niech mnie osobiście poinformuje ta spółka co i gdzie mam wrzucać za pośrednictwem kontaktów jakie każdy z nas udostępnia. Ja mam nr telefonu, e-mail no i oczywiście standardową skrzynkę wrzutową/ pocztową. Jak już ktoś słusznie na forum zauważył to po zmroku dla mnie i z braku „niewiedzy” to co gdzie wrzucam jest „ONE Chu…j”. Buduje dom. W planach jest stacja uzdatniania wody by nie korzystać z butelkowanej i nie kusić aby palić plastikiem w piecu (nie rozumiem dlaczego nie mogą być szklane i zwrotne dla udziwnienia w Polsce normalności zachodniej). Tam również będzie młynek. Zastanawia mnie czy te snoby również będą robić spotkania aby pokazać, że gorzowianie się uczą z własnych źródeł i inwestują we własne pojemniki czy stelaże do segregacji biorąc nie mało za takie posiadówy (koszt własnego młynka w zlewie przy ich dietach to tak jak włożyć 3 złote a wyjąć 15 złotych) . Jeszcze na koniec dodam : Co dziennie wyrzucając śmieci (papier, metale, pastik oraz szkło) serdecznie pozdrawiam to towarzystwo co nie wie co to ergonomia i informuję, iż jeśli mam dwie frakcje śmieci ( po jednej na każdą rękę) to nie mam piątej aby ten śmietnik otworzyć!!!!! Panie pobłogosław śmietniki wrzutowe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (takie jak kiedyś na szkło czy makulaturę. Proszę o moderację 🙂

 7. To nie jest prawda, że rozstawiono wszystkie pojemniki. W mojej kamienicy nic się nie zmieniło i nowych – czy na nowo oklejonych pojemników brak. Interweniowałam w MG6 i dalej nie ma pojemnika na papier i plastik.

 8. A czego Gorzowianie uczą się szybko? Wszystkiego uczą się powoli. Polacy już SLD do Sejmu nie wybierają. Sejm RP jednogłośnie uchwalił ustawę o dekomunizacji, a w Gorzowie jeszcze rządzi SLD i wybrańcy Gorzowian jeszcze są przeciwni dekomunizacji.

 9. za pisanie nieprawdy, nicelus zgodnie z ustawą będziesz pociągnięty za ucho

 10. Na osiedlu 9 Maja od 19-29 (5 altan) nie ma od 4 tygodni ani jednego pojemnika na SZKŁO! No ale szefowa ogłosiła sukces.

 11. mój znajomy mówi, że śmieci to będzie segregował jak pójdzie na wybory. A tak to mu się nie chce.

Dodaj komentarz