Betonowa pustynia zamiast zielonego zakątka?

09:23

23 listopada 2017

Elżbieta Kobelak

Dziennikarka Radia Gorzów 95,6 FM. E-mail: e.kobelak@radiogorzow.fm. Tel. 95 725 82 61. (Visited 9 890 times, 1 visits today)

Betonowa dżungla lub betonowa pustynia – tak w internecie mieszkańcy opisują zmiany, jakie zachodzą na przebudowywanym Kwadracie. Gorzowianie maja żal, że zamiast obiecywanego zielonego zakątka, miasto urządza im betonowy kwadrat.

– Będzie zielono – zapewnia dyrektor biura konsultacji społecznych i rewitalizacji Anna Bonus Mackiewicz i radzi by poczekać z opiniami do momentu zakończenia prac, a nawet do wiosny

Mieszkańcy zarzucają także miastu niepotrzebną – zdaniem internautów – wycinkę drzew. – Nie było o tym mowy – piszą zaniepokojeni gorzowianie. Miasto odpowiada, że usunięte drzewa w zdecydowanej większości były chore lub zdeformowane

O zdanie na temat zmian na kwadracie zapytaliśmy okolicznych mieszkańców

Remont gorzowskiego Kwadratu ma zakończyć się 20 grudnia. Po zakończeniu prac mają być tam nowe alejki, ławki, fontanna, linarium i trampoliny.

(Visited 9 890 times, 1 visits today)

43 myśli na temat “Betonowa pustynia zamiast zielonego zakątka?”

 1. Mnie się podoba. Wyciąć drzewa to ptaki nie będą srały. Wcześniej tam i tak sam element siedział.

 2. Bardzo ładnie, na początku też szkoda było mi tych trawników, ale jak przypomniałem sobie jak wyglądały poprzednie trawniki, które może z daleka dobrze wyglądały a w rzeczywistości były zapaskudzone przez psy to jednoznacznie stwierdzam że będzie lepiej jak tych trawników nie będzie. Niestety jako społeczeństwo do pewnych rzeczy jeszcze nie dorośliśmy, wiec skoro nie umiemy zadbać o odchody naszych pupili w miejscu gdzie mieszkamy to trzeba zabetonować trawniki.

 3. Po pierwsze popieram Wit ! Po drugie drzewa jedno na drugim powodowały że zawsze było tam ciemno , dawały schronienie amatorom piwa i kwadratowym blokerosm. Zawsze bezpieczniej było przejść wieczorem dookoła skweru niż przez srodek, latarnie znikały wśród wielu drzew.

 4. Coś dla gorzowskich lip pechowe są obecne władze Gorzowa. Nie potrafi wójt docenić walorów drzewa, opiewanego przez poetę:

  „Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
  Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
  Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
  Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
  Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
  Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
  Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
  Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
  A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
  Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
  Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
  Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie.”

  Tyle o lipach wyciętych, tym razem na Kwadracie.

  Co do przywrócenia Kwadratowi charakteru miejskiego placu – jestem jak najbardziej za ! Kwadrat nigdy nie był parkiem, Kwadrat był placem, tylko zaniedbanym, i okrótnie zarósł. Dziś odzyskuje charakter śródmiejskiego, zielonego placu – ile starych drzew tam jest i będzie ! Porównajcie to z prawdziwie betonowym Nadwarciańskim Bulwarem, na którym nie ma starych – dorodnych i pięknych – drzew, po którym hula wiatr, a którym się przecież wszyscy ( moim zdaniem na wyrost ) zachwycają.

  Nie będzie więc tak źle, jak to niektórzy malują.

  Szkoda, że nie skorzystano z szansy, by pójść tych parę kroków dalej i z Kwadratu – wraz z otaczającymi go, zamkniętymi dla ruchu kołowego ulicami – stworzyć substytut brakującego w Gorzowie starego, staromiejskiego Rynku: klimatyczny, stary, choć nowomiejski plac. Partery okolicznych kamienic szybko wypełniłyby się gastronomią i rozrywką, tak jak to się stało na bulwarze. Powinien taki plac mieć jednak bezwzględnie – jeśli chodzi o małą architekturę – staromiejski sznyt ( a nie hiper super mega modernistyczny – tak jak to będzie wyglądać na Kwadracie przebudowywanym wg wizji obecnych władz miasta ).

  Mogłoby to mniej więcej wyglądać tak jak na słynnym placyku na Montmartre w Paryżu ( tu też stare drzewa „wyrastają z bruku” ):
   
  en.m.wikipedia.org/wiki/Place_du_Tertre#/media/File%3APlacedeTertre.JPG

  Trudno, nie będzie nowomiejskiego substytutu – dla praktycznie nieistniejącego – staromiejskiego Rynku. Ale i tak będzie to, moim zdaniem, pozytywna odmiana kultowego miejsca !

 5. Zgadzam sie z Toba Tasior. Tylko w okolicy kwadratu nie ma bloków – więc nie ma tam również blokersów. Alkohol spożywany jest głównie przez byłych oraz bieżących bywalców wykwintnej restauracji „Letnia”.

 6. @Redaktor
  Nie wiem kogo redaktor ma na mysli skoro wszystkie komentarze sa pozytywne. Wiecej optymizmu życzę.

 7. Józka B cuś ci się pomieszało we łbie –gdzie Letnia a gdzie Kwadrat

 8. Tutaj blokersów niema – raczej kamienicznicy 😉 To miejscowi urządzali tutaj w krzakach libacje, traktowali skwer jako toaletę i śmietnik. Otwracie przestrzeni tego miejsca to szansa że nie będą mieli tam tak intymnych warunków do szczania i sr…nia w środku dnia – jak wiele razy można było być świadkiem

 9. dobrze, że nie ma zbyt dużo zieleni w tym miejscu. ludzie nie będą wyprowadzać tu psów a z tymi drzewami to widzę, że niektórzy mieszkańcy to mają już jakiś fetysz. Nie ścinać, nie dotykać, choćby stare i chore. Może dopiero jak zwali się takie drzewo na łeb jakiemuś „mieszkańcowi” to się wreszcie ogarnie

 10. Betonowa pustynia w miejsce zielonego skwerka 🙁 miał być plac zabaw, będzie? Czy ta dziwaczna konstrukcja ze sznurkami jak dla małp to jest miejsce zabaw dla dzieci? Będą klasyczne huśtawki? Zjeżdżalnie? Piaskownica? Na to mieli nadzieję okoliczni mieszkańcy z dziećmi, a nie na jakieś futurystyczne kosmiczne bryły.

 11. Będzie ładnie. Niech pani Ochwat nie sieje defetyzmu w swoim blogu. Trzeba było doświetlić ten skwer i go ucywilizować by przepędzić stamtąd meneli oraz miejscowych buraków wyprowadzających psy na sranie bez sprzątania po nich. Niektóre drzewa też się usuwa, a nie czeka aż same się przewrócą.
  Po oddaniu Kwadratu do użytku niech Straż Miejska patroluje go codziennie, także po godzinie 16 kiedy to podobno mają koniec pracy.

 12. Jacuś i plastusiowa lewacka spółeczka LdM największym szkodnikiem rozwoju Gorzowa.

 13. Z tym tytulem to jest male nie porozumienie. Zamiast sie cieszyc to pani wali taki tytul, wstydz sie!

 14. Może zburzmy całe centrum i zasiejmy las. A mówiąc poważnie spójrzcie na przedwojenne zdjęcia i sprawdźcie jako charakter miał dawny Moltkeplatz. Ściśle centrum miasta ma prawo być betonowe a zieleń powinna jedynie zdobic, chyba że jedynym kryterium jest dobro psów. Podobne komentarze zablokowany inwestycje budowy parkingu wielopoziomowego przy parku 111 – bo zaslanialby park – argument w stylu a katedra zasłania Warte.

 15. Zrobić sam beton, żeby można było samochodem myjącym czyścić i przegonić tych podstawionych politycznie ekologów, żeby robić koło pióra byłemu koledze a co do drzew do po wycięciu na kostrzyńskiej zrobiło się przejrzyście, jasno i słonecznie. Wreszcie na posesje zawitało słońce. Kawa w oknie rano w widokiem na wartę – nie ma nic lepszego. Wyciąć drzewa i zrobić beton.

 16. ^^
  Ależ są rzeczy lepsze. Na przykład lipcowy spacer matki z dzieckiem w wózeczku Kostrzyńską – rozgrzaną jak patelnia, bez cienia cienia.

  I bez kwitnących lip – niegdyś dających miły cień.

 17. Przed gorzowskim Sądem Okręgowym Obywatele Gorzów Wlkp.66-400 i stowarzyszenie Wolny Balkon organizują protest. Manifestacja pod hasłem „Wolne sądy! Wolne wybory! Wolna Polska!” przed sądem przy ul. Mieszka I rozpocznie się w piątek o godz. 17.00

 18. To wyżej to znów nieudolna podróba, nieudacznik mający problemy z j. polskim, trudno określić, czy to język ojczysty nieudacznika.

  Poniżej oryginalny, właściwy komunikat:

  UB-ywatele, postkomuchy, totalniactwo itp. rozpoczynają Ciamajdan 3 pod hasłem
  „Wszystko wolne (łącznie ze skazanymi – naszym elektoratem)!
  Wszystko wolno (ale tylko nam – postkomuchom)!

  Ciamajdan 3 – śmiej się kto może!

 19. W Gorzówku to by chcieli,żeby całe centrum było zarośnięte, miejsce drzew to jest w parkach i lasach

 20. krzaki tam niepotrzebne.

  zdeformowane drzewa wycięli a to dobre!

  bo drzewa mają rosnąć tylko symetryczne.
  najlepiej kijki z pałąkiem liści jakie posadzili w doniczkach przy Chrobrego!

  choinek nie żałuje przy pomniku
  choć przydałaby się jedna na święta żeby została

  a z 5 lip jak jedna chora to szkoda pozostałych 4-rech.
  ale jak 3 posadzą..

  w tym roku nie skończą.
  skończą na wiosnę.

  I będzie beton Chrobrego i beton kwadrat.
  A najbliższa zieleń w p. Siemiradzkiego bo róż też nie zrobią.

 21. i niech za p. róż się nawet nie biorą! bo tez im przyjdzie tam coś wycinać

 22. widzę że trolle pisowskie opanowały forum.

  kwadrat winien mieć militarny charakter (wraz z placami zabaw)
  wraz ze schronem
  pomnikiem armii LWP
  która wyzwalała Gorzów
  czy tego chcemy czy nie,
  nie wolno zakłamywać historii.

  kino plenerowe powinno być na trawce
  a wc dla psów (i kotów) w lewym górnym rogu kwadratu

  przydałyby się też tablice historyczne jak kwadrat wyglądał jako plac. 100 lat temu.
  zdjęcia na ścianach schronu w podziemiu. Ze zdjęciami starodawnego landsberga
  i żołnierzy wysyłanych na front wielkiej (I) wojny św.

  pijaki z letniej tu przesiadują.
  letnia jest dalej ale to mieszkańcy tych rejonów
  i spędzają czas na kwadracie.
  a po Chrobrego rzucają butelkami z alkoholem
  bo straż miejska im może skoczyć.
  izbę wytrzeźwień Tadeo zlikwidował bo kosztowała za dużo w utrzymaniu.

  delikwent złapany na piciu w miejscu publicznycm dostawał 5 stów kary za pobyt
  więc to się opłacało dla kapitału społecznego.

  Andrew T jak zwykle g.. wie.
  w lewym dolnym rogu kwadratu od ul Chrobrego jest legalny kibel.
  Pewnie że wójtojka jak pod empikiem byłaby tu lepsza więc można by to szkaradztwo spokojnie
  zburzyć i postawić takie coś co stoi w centrum.

  straż miejska niech siedzi u siebie w siedzibie albo dba by po deptaku Chrobtego
  nie jeździły samochody i wlepiała mandaty za stawianie aut na chodniku.

  a ludziom wypoczywającym kurturarnie na ławeczkach niech da spokój i nie stresuje swoją obecnością.

  Znam kwadrat i był miejscem wychodzenia ludzi na spacer z psami albo z dzieciakami na plac zabaw choć skromnny (piaskownica)

  latem w dużym upale przesiadują tu romscy mieszkańcy na ławeczkach licznie więc powinni mieć więcej siedzisk na murku drzewnianych.

  O remont kwadratu apelowałem od początku zanim Wójcicki jeszcze o tym pomyślał (usłyszał) że trzeba zrobić.
  Ale diabeł tkwi w szczegółach więc go zechachmęcono strasznie.

 23. Zapraszam – Przed gorzowskim Sądem Okręgowym Obywatele Gorzów Wlkp.66-400 i stowarzyszenie Wolny Balkon organizują protest. Manifestacja pod hasłem „Wolne sądy! Wolne wybory! Wolna Polska!” przed sądem przy ul. Mieszka I rozpocznie się w piątek o godz. 17.00

 24. To wyżej to ponowna nieudolna podróba, nieudacznik mający problemy z j. polskim, trudno określić, czy to język ojczysty nieudacznika.

  Poniżej oryginalny, właściwy komunikat:

  UB-ywatele, postkomuchy, totalniactwo itp. rozpoczynają Ciamajdan 3 pod hasłem
  „Wszystko wolne (łącznie ze skazanymi – naszym elektoratem)!
  Wszystko wolno (ale tylko nam – postkomuchom)!

  Ciamajdan 3 – śmiej się kto może!

 25. Mi się realizacja podoba. Poczekajcie do wiosny aż zrobi się zielono.

 26. Jako że oczekuje mój komęt na moderację a jutro dopiero zatwierdzą jak artykuł znikniie na dole w gąszczu innych to powtarzam

  I będzie beton Chrobrego i beton kwadrat.
  A najbliższa zieleń w p. Siemiradzkiego bo róż też nie zrobią.

 27. Uwielbiam czytać wpisy tego milicjanta.Pis w pigułce.głupi,prosty i już prądu nie kradnie;-)

 28. @ Z – „widzę że trolle pisowskie opanowały forum.”

  Gdzie tu widzisz trolle pisowskie?
  Trolle innych nazywają trolle. Trolle by nawiązać dyskusję piszą oczywiste nieprawdy, jak na przykład: „pomnikiem armii LWP która wyzwalała Gorzów czy tego chcemy czy nie, nie wolno zakłamywać historii.” Jak powszechnie wiadomo, Gorzów w ogóle nie był wyzwalany. Armia czerwona zajęła Gorzów 30 stycznia 1945 roku, co było początkiem gwałtów, rabunków i podpaleń. LWP w ogóle nie istniało. 21 lutego 1945 roku 2 AWP, dostała nakaz przegrupowania w rejon na północ od Gorzowa i w połowie marca przegrupowanie zakończono. Nie wyzwalaniem, lecz wykonywaniem wyroków śmierci na polskim podziemiu niepodległościowym wsławiła się 2 AWP. Wykonała tysiące wyroków śmierci na Polakach metodą radziecką, to jest strzałem w tył głowy do jeńca ze związanymi drutem rękoma.

 29. @ Marek T. Surmacz – „Mam nadzieję, że odkryty schron zasypano i ostatecznie porzucono plany urządzania tam czegokolwiek.”

  Powinni zasapać gruzami z tego pomnika 2 AWP, której blisko połowa oficerów nie posiadała średniego wykształcenia, która wsławiła się wyłącznie wykonywaniem wyroków na polskim podziemiu wolnościowym. Rozumiem jednak, że chodzi o wizerunek miasta. Gorzów ostatnio buduje swój wizerunek, jako jedynego miasta w regionie przeciwnego dekomunizacji.

 30. Jest @Z to jest zabawa!

  „…kwadrat winien mieć militarny charakter (wraz z placami zabaw)…”
  Słusznie – mieszkańców uzbroić, schrony w piwnicach, na poddaszach okolicznych kamienic działka obrony przeciwlotniczej

  „…pomnikiem armii LWP, która wyzwalała Gorzów…”
  Wyzwalała, a kto to miasto okupował nieuku?

 31. @Z stara się być na forum tym, czym Rysiek Petru w polityce. Pewnie uważa, że w marcu 1945 roku 2 AWP wyzwalała Gorzów od czerwonoarmistów, którzy w Gorzowie gwałcili, rabowali i palili miasto już od stycznia 1945 roku.

 32. Beton rządzi krajem, beton rządzi miastem, beton rządzi parkiem.

 33. nicelus
  dzięki RMG młodzież odkryje że kobieta ma naturalnie owłosiony wzgórek łonowy ! popularnie zwany bobrem albo pękniętym jeżem dodajmy że jeż jest pęknięty od spodu i nie zawsze widać owe pęknięcie trzeba czasami poprosić właścicielkę jeża o zmianę pozycji, tak aby się przekonać, że to nie bujda.

 34. niemców gwałcili nicelusie.

  >>Nie wyzwalaniem, lecz wykonywaniem wyroków śmierci na polskim podziemiu niepodległościowym wsławiła się 2 AWP.

  samozwańczy wyklęci mordowali palili i gwałcili.

  a działalność na Wołyniu?
  czemu twoje pis tak kocha ukraińców i im daje emerytury polskie?

 35. Wojciech Jaruzelski szedł w zwiadzie razem z ruskimi. Wyzwalali Polskę.

 36. „W połowie kwietnia 5 pp uczestniczy w forsowaniu Odry (14 kwietnia żołnierze pułku wbijają słupy graniczne na Odrze). 22 kwietnia pułk dociera do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen”

  130 km na Zachód od Gorzowa

 37. bo kwaczyński jest chory na łeb (podobnie jak jego kolega Antoni)

  naczytał się piłsudskiego i ma się za zbawcę polski.

  2 RP to był najgorszy okres w dziejach Polski.
  A Piłsudski zbrodniarz kłamca i morderca Rozwadowskiego faktycznego autora i bohatera bitwy warszawskiej.

  na miejscu prezydenta Gorzowa
  bym usunął pomnik Piłsudskiego ze skweru wolności miejsca spotkań dziadów pisowskich ze zniczami i miesięcznic
  katastrofy smoleńskiej

  i postawił tam rozwadowskiego

  żeby dziadom pisowskim zamknąć raz na zawsze mordy.

  Niech sobie z krzyżami do katedry chodzą choć to też bałwochwałstwo.

 38. sanacja czyli ludzie ustanowieni niedemokratycznie przez piłsudskiego
  doprowadziła do tej katastrofy w 39-tym.
  w wyniku rażących błędów politycznych.

Dodaj komentarz