AWF sprzedaje stadion i czeka na decyzję w sprawie budynku fizjoterapii

11:19

21 marca 2013

Marcin Sasim

(Visited 186 times, 1 visits today)

Gorzowski AWF wystawił na sprzedaż stadion lekkoatletyczny przy ul. Wyszyńskiego razem z przylegającym do niego budynkiem. Cena wywoławcza kompleksu, składającego się z czterech działek o powierzchni nieco ponad 29 tysięcy metrów kwadratowych, wynosi pięć milionów złotych. Otwarcie ofert niedługo, bo 23 marca. O tym, że władze AWF-u chcą sprzedać część swoich nieruchomości informowaliśmy w Radiu Gorzów pod koniec zeszłego roku. Powodem są kłopoty finansowe, które wynikają między innymi z niżu demograficznego. Mówi kanclerz uczelni Wiesław Kuhnert:

Oprócz stadionu AWF chce sprzedać także halę sportową przy ul. Słowiańskiej z przyległym do niej budynkiem. Studentom ma służyć dalej hala przy ul. Myśliborskiej.

Jednak kłopoty finansowe AWF-u nie wynikają tylko z odpływu studentów. Poważnym balastem jest remont byłego akademika przy ul. Orląt Lwowskich. Niemal od początku z inwestycją uczelnia ma same kłopoty. Plany były ambitne. Za ponad 20 mln złotych miało tam powstać laboratorium z nowoczesnymi urządzeniami dla kierunków biomedycznych. Pieniądze w większości pochodziły z unijnego dofinansowania w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na wkład własny gorzowska AWF wystarała się o środki z ministerstwa nauki. Do byłego akademika budowlańcy weszli w maju 2010 roku. Prace jednak się przedłużały, terminy goniły, więc w lutym zeszłego roku uczelnia zerwała umowę z wykonawcą remontu, firmą Integer z Wrocławia, która ogłosiła upadłość. Następnie uczelnia postanowiła przeprowadzić inwentaryzację remontowanego budynku. Jej skutkiem było skierowanie sprawy do prokuratury. Okazało się bowiem, że nie wszystko, za co płaciła uczelnia, zostało wykonane.

Jak sprawdzaliśmy dziś w Prokuraturze Rejonowej w Gorzowie śledztwo prowadzone jest nadal w sprawie poświadczania nieprawdy w dokumentacji budowlanej dotyczącej modernizacji budynku dydaktycznego fizjoterapii gorzowskiej AWF i przywłaszczenia przez wykonawcę inwestycji prawie 2 mln zł. – Sprawa jest zawiła. Prokurator musi zlecić ekspertyzy. To niestety musi potrwać – powiedział nam rzecznik prokuratury Dariusz Domarecki.

Zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa dotyczy inspektorów nadzoru oraz kierownika budowy. W przypadku potwierdzenia popełnienia przestępstwa, jego sprawcom grozi kara do 5 lat więzienia.

Jednak mimo kłopotów władze AWF chcą dokończyć inwestycję i czekają na odpowiedź z ministerstwa nauki i Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze w sprawie nowego terminu końca prac. Będzie on jednocześnie zgodą na kontynuowanie remontu, dzięki czemu AWF nie będzie musiała zwracać otrzymanego dotąd dofinansowania w wysokości około 10 mln zł.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Marszałkowskim władze AWF-u poprosiły o „zwiększenie kwoty przyznanego dofinansowania oraz na wydłużenie okresu realizacji projektu ujętego w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym LRPO”. Uczelnia zaktualizowała także kosztorys, aby w razie potrzeby szybko rozpisać przetarg. Co na to urząd? „Instytucja Zarządzająca LRPO nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie” – czytamy w odpowiedzi.

 

(Visited 186 times, 1 visits today)

5 myśli na temat “AWF sprzedaje stadion i czeka na decyzję w sprawie budynku fizjoterapii”

  1. To nie niż demograficzny panie Wiesławie tylko nie ma chętnych by zostać w przyszłości nauczycielem wychowania fizycznego. Być poniżanym przez dzieci i dyrektora szkoły, wyżyć z trudem od 1 pierwszego do pierwszego za 2 tyś złotych przy 4-osobowej rodzinie, pracować na sali gimnastycznej do 67 roku życia kilka godzin dziennie w ciągłym hałasie i przekrzykiwaniu setki dzieci, prowadzić lekcję na skrawku parkietu z połączonymi klasami z różnych poziomów wiekowych w tym samym czasie mając do dyspozycji rozpadający się sprzęt sportowy, być narażonym na zarzut molestowania i pedofilii podczas asekuracji przy ćwiczeniach gimnastycznych.
    Niech Pan to przemyśli…, a pozostałym dobra rada: Nie kształć się na nauczyciela!

  2. To nie niż demograficzny panie Wiesławie tylko nie ma chętnych by zostać w przyszłości nauczycielem wychowania fizycznego. Być poniżanym przez dzieci i dyrektora szkoły, wyżyć z trudem od 1 pierwszego do pierwszego za 2 tyś złotych przy 4-osobowej rodzinie, pracować na sali gimnastycznej do 67 roku życia kilka godzin dziennie w ciągłym hałasie i przekrzykiwaniu setki dzieci, prowadzić lekcję na skrawku parkietu z połączonymi klasami z różnych poziomów wiekowych w tym samym czasie mając do dyspozycji rozpadający się sprzęt sportowy, być narażonym na zarzut molestowania i pedofilii podczas asekuracji przy ćwiczeniach gimnastycznych.
    Niech Pan to przemyśli.., a pozostałym dobra rada: Nie kształć się na nauczyciela!

  3. Belfer…to Ty chyba nie jesteś, a na 100% nie polskiego, skoro piszesz „tyś”

  4. Masz rację Michał. Ten niepoprawny skrót był najważniejszy w tym komentarzu. Szukaj dalej błędów w pisowni bo treści i tak nie zrozumiesz.

Dodaj komentarz