Andrzej Duda w Żarach o polityce historycznej (wystąpienie prezydenta)

19:24

31 stycznia 2018

Kamil Hypki

z-ca redaktora naczelnego  kierownik działu informacji   +48 68 455 55 03 (Visited 3 350 times, 1 visits today)

Apeluję o więcej wstrzemięźliwości, o mniej emocji; jestem przekonany, że uda nam się właśnie w taki sposób i tak działając osiągnąć prawdę, która nam się należy, co do naszej historii, a w związku z tym i sprawiedliwość – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Żar. W kontekście sytuacji wokół nowelizacji ustawy o IPN wystąpił m.in. z apelem o spokojną debatę.

„Umiejmy zdobyć się na spokojną debatę. Prosiłbym, żeby się w gniewie nie zagalopować, prosiłbym, żeby ważyć słowa. Jeżeli nawet nas obrażają, nie obrażajmy innych, nie odpłacajmy tym samym. Nie powinniśmy tak robić” – przestrzegał.

Jak dodał, głęboko wierzy w to, że „nasza postawa – postawa oczekiwania, sprawiedliwości i uczciwego traktowania i uczciwego podejścia do naszej historii poprzez prawdę historyczną zostanie uszanowana, prędzej, czy później”.

Przekonywał jednak, że dojdziemy do tego tylko wtedy, kiedy będziemy do tego dążyli „spokojnie i konsekwentnie, bez nadmiernych emocji i gniewu”. „O to wszystkich państwa proszę” – apelował prezydent. Zaznaczył, że apel ten kieruje nie tylko do mieszkańców Żar, ale też do dziennikarzy, publicystów, naukowców, polityków, do wszystkich Polaków.

„Proszę o więcej wstrzemięźliwości, proszę o mniej emocji, a przede wszystkim proszę absolutnie nie kierować się w debacie, w dyskusji gniewem i nie obrażać innych” – mówił Duda.

„Jestem przekonany, że uda nam się właśnie w taki sposób i tak działając osiągnąć prawdę, która nam się należy, co do naszej historii, przekonanie o tej prawdzie na świecie, a w związku z tym także i sprawiedliwość, sprawiedliwe ocenienie postawy naszej, naszych przodków, naszego narodu” – powiedział prezydent.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda mówił też m.in. o Stuleciu Niepodległości. Zapraszamy do odsłuchania całego przemówienia prezydenta:

fot. PAP/Lech Muszyński

(Visited 3 350 times, 1 visits today)

Jedna myśl na temat “Andrzej Duda w Żarach o polityce historycznej (wystąpienie prezydenta)”

  1. Historyk Moshe Zimmermann uważa, że Polacy znajdują się w trudnej sytuacji. Z biegiem czasu przypisywana jest im coraz bardziej wina za współudział w zdarzeniach drugiej wojny światowej. Jako przykład podaje badania, które przeprowadzał w Izraelu 10 lat temu. Już wtedy 30% Izraelczyków uważało, że Polacy są tak samo (tak samo!) odpowiedzialni za Holokaust jak i Niemcy. Polska nie ma innego wyjścia. Jeżeli są takie nastroje, to Polska musi reagować. W działaniach Izraela jest pewien automatyzm gdy chodzi o Holokaust. Jednak w tym wypadku Benjamin Netanjahu jak zwykle popełnia historyczny błąd:
    http://www.3sat.de/mediathek/?mode=play&obj=71401

Dodaj komentarz