65 Światowy Dzień Trędowatych

11:04

28 stycznia 2018

Informacyjna Agencja Radiowa

(Visited 4 718 times, 1 visits today)

Dziś obchodzimy 65 Światowy Dzień Trędowatych. Został ustanowiony z inicjatywy francuskiego filozofa, podróżnika i dziennikarza Raoula Follereau. Dzień ten obchodzony jest przede wszystkim w Kościele katolickim. Pierwsze leprozoria powstawały bowiem przy kościołach, zakonach i katedrach. Tam, gdzie nie ma ośrodków medycznych, opiekę nad chorymi nadal roztaczają misjonarze i misjonarki. Można ich wesprzeć. Dziś przed kościołami zbierane są ofiary na pomoc trędowatym. Choć od 20 lat mamy skuteczne leki na trąd, co roku zapada na niego około 200 tysięcy osób- mówi Informacyjnej Agencji Radiowej profesor Krzysztof Szałata prezes polskiej sekcji Fundacji Raoula Follereau, organizator obchodów Światowego Dnia Trędowatych w naszym kraju.
Jego zdaniem prawdziwą przyczyną sytuacji, w której mimo wysiłków wielu ludzi, wciąż mamy do czynienia z chorymi na trąd, jest bieda. Trąd tak samo jak gruźlica atakuje słabych, niedożywionych, tych, którzy żyją w tragicznych warunkach sanitarnych. Profesor Krzysztof Szałata przypomina, że Europa uporała się z trądem zanim pojawiły się antybiotyki. Choroba zniknęła wraz z podniesieniem poziomu życia.
Obecnie w ośrodkach dla trędowatych pozostaje ponad 4 miliony osób wyleczonych z choroby, ale trwale przez nią okaleczonych i niezdolnych do samodzielnego życia – dodaje profesor Krzysztof Szałata. Zwykle te osoby pozostają w ośrodkach rehabilitacji do końca życia.
Światowy Dzień Chorych Trędowatych został ustanowiony po to, by podnosić świadomość społeczną na temat tej choroby. Jego celem jest także walka ze społecznym wykluczeniem chorych.

(Visited 4 718 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz