„Kawka” wyczyści nam powietrze

14:25

19 czerwca 2013

Artur Steciąg

Dziennikarz działu informacji, wydawca Popołudniówki (tel.  68 455 55 27) (Visited 18 times, 1 visits today)

Gorzów i Wschowa mogą dostać milionowe dotacje na walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Jak się dowiedziało Radio Zachód, oba miasta zostały wytypowane do udziału w programie „Kawka”. To nowa inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który chce zmniejszyć emisję szkodliwych pyłów związanych np. z produkcją ciepła.

Na projekty realizowane w ramach programu „Kawka” przeznaczono w całym kraju ponad 800 mln złotych. Jak mówi Michał Stosik, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, w naszym regionie z programów skorzystają jako pierwsze dwie gminy – Gorzów i Wschowa:

Projekty pomagające w walce z zanieczyszczeniem powietrza realizowane będą w pierwszej kolejności w Gorzowie. Jak mówi Michał Stosik, lubuski Fundusz już przygotowuje odpowiednie dokumenty, które pozwolą zabiegać o dotacje z programu „Kawka”:

 

Dodajmy tylko, że na 65 polskich miast przebadanych przez Światową Organizację Zdrowia tylko w sześciu nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza, co stawia nas w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej. Stąd pomysł na utworzenie programu „Kawka”, a ramach którego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska sfinansuje 45 proc. kosztów projektu walczącego z zanieczyszczeniem powietrza. Kolejne 45 proc. pożyczy fundusz regionalny, a resztę będzie musiał pokryć samorząd realizujący projekt.

 

 

(Visited 18 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz